Projekt   "Ráčte   vstúpiť"

ZŠ Přimda, ZŠ Plavy
ZŠ Slavkovice,
ZŠ Spořilov

Realizácia projektov v spolupráci s inými školami sa už stala na našej škole niekoľkoročnou tradíciou. V školskom roku 2015/2016 nás však čaká obrovská výzva v podobe spolupráce s deviatimi školami súčasne. Osem českých (Stráž, Bukovice, Strž, Dvůr Králové, Plavy, Těšovice, Slavkovice, Pardubice) a dve slovenské školy (Ilava, Topoľčany) sa v priebehu tohto školského roku pokúsia realizáciou aktivít s cirkusovou tematikou viesť žiakov k zvyšovaniu úrovne pohybovej aktivity, k formovaniu základnej sebadisciplíny a vôľových vlastností, k vytváraniu správnych a trvalých pohybových návykov (TEV). Počas projektu budú nielen poznávať zákonitosti prírody, život zvierat na slobode a v zajatí (PRI, ETV), ale aj hudobné, výtvarné a literárne umenie spojené s cirkusovým prostredím (SJL, ČJL, VYV, HUV, PRV). Všetky aktivity súvisiace s realizáciou projektu opäť zachytia a spracujú pomocou prostriedkov IKT a realizované činnosti zhrnú v spoločných česko-slovenských zborníkoch (INV).

Prostredníctvom cirkusu, ako zábavného fenoménu, sa pokúsime sprostredkovať žiakom aktuálne témy dnešnej doby, ako migrácia obyvateľstva, akceptovanie príslušníkov iných národov ako plnohodnotných členov spoločnosti (multikultúrna výchova). Za pomoci tvorivých aktivít umožníme žiakom zorientovať sa v ponuke mediálnych produktov tak, aby získali základné poznatky o úlohe a fungovaní médií v spoločnosti (mediálna výchova). Nadviazaním na aktivity dobročinných organizácií (Cirkus Paciento, Konto bariéry) budeme viesť žiakov k empatii a k schopnosti vcítiť sa do pozície človeka v chorobe.

• znížiť počet žiakov, ktorí nevykonávajú žiadnu pohybovú aktivitu
  • zamerať voľnočasové aktivity na rôzne druhy fyzickej aktivity, využívať prirodzenú potrebu fyzickej aktivity detí, rozvíjať jemnú motoriku, akrobatické zručnosti, rýchlosť a obratnosť, podporovať rast zdravého sebavedomia žiakov
  • upriamiť pozornosť na zásady správneho stravovania, zdravú výživu a boj proti detskej obezite, prekonanie samého seba
  • využívať médiá ako zdroj informácií, vzdelania, ale aj naplnenia voľného času, sprostredkovanie pozitívnych zážitkov