Školské exkurzie

Dňa 21. 10. 2008 sme sa s p. uč. Balonovou a Schillerovou zúčastnili mineralogickej exkurzie do Banskej Štiavnice. Navštívili sme banské múzeum v prírode – Štôlňu Bartolomej – kde sme sa oboznámili s technikou a spôsobom ťažby zlata a striebra v minulosti.

Čo nás prekvapilo?

- že v bani pri práci pomáhali aj kone, ktoré tam (chúďatá) žili celý svoj život
- už dvanásťročné deti pracovali v bani (bŕ)
- baníci s kladivkom a želiezkom vykopali za rok 12 m chodby (uf)

Cestou autobusom nás pani učiteľky upozornili na historické miesta v Banskej Štiavnici (kalvária nad mestom, starý zámok, nový zámok, klopačka atď.), ktorá je už 15. rokov zapísaná do svetového dedičstva – UNESCO.

Prezreli sme si aj Trojičné námestie s pomníkom sv. Trojice a videli sme veľa krásnych zrenovovaných, no aj schátraných budov.

Nakoniec sme navštívili Mineralogické múzeum, kde sme si prezreli bohatú zbierku minerálov a nerastov z okolia Banskej Štiavnice, ale i z celého sveta. V tomto múzeu bola práve aj výstava k 15. výročiu zapísania Banskej Štiavnice do svetového dedičstva UNESCO. V priestoroch výstavy sme sa oboznámili s rôznymi prvenstvami Banskej Štiavnice a mali možnosť pochopiť, ako boli vybudované typické banské jazerá – TAJCHY, ktoré odvádzali vodu z baní.

Za žiakov 8. ročníka Stanka Fúsková.