Projekt   "Odpad - problém súčasnosti očami detí"


METODICKÝ LIST

Podnetom k vzniku tohto metodického listu bola skutočnosť, že z troch vyučovacích hodín telesnej výchovy dve prebiehali v malej telocvični. Už podľa názvu je zrejmé, že náplň týchto hodín bola obmezená najmä menším priestorom na cvičenie, ale aj nedostatkom náradia / rebriny, tyče na šplhanie, švédska debna, koza… /. I keď sme sa usilovali sústrediť na tie činnosti, ktorých organizácia nevyžaduje toľko priestoru / poradové cvičenia, rytmická gymnastika a tanec, akrobacia /, postupne naše hodiny skĺzli do stereotypu, ktorý sme sa rozhodli niečím oživiť.
A tak vznikol nápad využiť nepotrebné uzávery z PET fliaš, zašiť ich do vrecúšok z pevnej látky a zhotoviť si jednoduché cvičebné náčine. Nakoľko sa nám prostredníctvom projektu o odpadoch podarilo nazbierať takmer 6000 uzáverov, nebol problém zabezpečiť túto cvičebnú pomôcku pre každého žiaka.
Potom sme sa zamerali na vytvorenie zásobníka nápadov, ako je možné tieto vrecúška efektívne využiť na hodinách telesnej výchovy. Samotný metodický list sme rozdelili do štyroch častí:

I. jednotlivci
II. dvojice
III. družstvá
IV. celá trieda

I. Cvičenie jednotlivcov s vrecúškami

  1. v stoji:
  2. Mierny stoj rozkročný, vrecúško držíme v predpažení, s nádychom zdvíhame vystreté ruky do vzpaženia a s výdychom vystreté ruky spustíme späť do základnej polohy.

    --

    Mierny stoj rozkročný, upažiť, vrecúško držíme v pravej ruke. Prejdeme do vzpaženia, pozrieme sa za vrecúškom a preložíme ho do ľavej ruky. Vrátime sa späť do upaženia. Na ďalšiu dobu prejdeme opäť do vzpaženia, kde sa vrecúško vráti naspäť do pravej ruky.

    --

    Mierny stoj rozkročný, upažiť, vrecúško držíme v pravej ruke. Prejdeme do predpaženia a preložíme vrecúško do ľavej ruky. Vrátime sa späť do upaženia. Na ďalšiu dobu prejdeme opäť do predpaženia, kde vrecúško preložíme naspäť do pravej ruky.

    --

    Mierny stoj rozkročný, upažiť, vrecúško držíme v pravej ruke. Prejdeme do vzpaženia, pozrieme sa za vrecúškom a preložíme ho do ľavej ruky. Vrátime sa späť do upaženia. Na ďalšiu dobu prejdeme do zapaženia a vrecúško preložíme do pravej ruky.Opäť sa vrátime do východzej polohy.

    --

    Stoj spojný, upažiť, vrecúško je v pravej ruke. Skrčiť prednožmo ľavou, vrecúško preložiť popod nohu do ľavej ruky, vrátiť sa do upaženia. To isté popod druhú nohu.

    --

    Stoj spojný, upažiť, vrecúško je v pravej ruke. Prednožiť ľavou, vrecúško preložiť popod nohu do ľavej ruky, vrátiť sa späťdo upaženia. To isté popod pravú nohu.

    --

    Stoj spojný, podávame si vrecúško okolo tela , najskôr 5 – krát doprava a potom 5 – krát doľava.

    --

    Stoj spojný, vrecúško držíme vo vzpažených rukách nad hlavou.Na prvú dobu prejdeme do výkroku, kde si podáme popod pokrčenú nohu vrecúško z jednej ruky do druhej. Na druhú dobu sa vrátime späť do východzej polohy. Pri dalším výkroku začíname druhou nohou.

    --

    Široký stoj rozkročný, hlboký predklon, vrecúško je vo vystretých rukách v predpažení, ruky sa dotýkajú zeme. Na prvú dobu otočíme trup vľavo a upažíme ľavou rukou, v ktorej držíme vrecúško. Na druhú dobu otočíme trup späť a dohmatneme na zem. Na tretiu dobu otočíme trup vpravo a upažíme pravú ruku s vrecúškom. Na štvrtú dobu sa vrátime späť do východzej polohy .

    --

    Mierny stoj rozkročný, upažiť dlaňami hore, vrecúško je v pravej ruke.V úklone vľavo premiestnime vrecúško z pravej ruky do ľavej a vrátime sa späť do upaženia. V úklone vpravo sa vrecúško vráti späť do pravej ruky.

    --

    Stoj spojný, pravá ruka s vrecúškom je vo vzpažení pokrčmo. Vrecúško si podáme poza chrbát do ľavej ruky, ktorá je v zapažení skrčmo. Potom ruky vymeníme.

    --

    Vzpriamená chôdza s vrecúškom na hlave / správne držanie tela/. Na rozvoj rytmického cítenia môžeme zaradiť aj chôdzu do rytmu bubienka.

    --

    Mierny stoj rozkročný, prstami pravej nohy uchopíme vrecúško a preložíme ho z pravej strany na ľavú. To isté zopakujeme druhou nohou. Vrecúško uchopíme prstami ľavej nohy a preložíme ho z ľavej strany na pravú / prevencia vzniku plochej nohy /. Niekoľkokrát opakujeme. Cvičíme bosí!

    --

  3. v sede:
  4. Vzpor sedmo vzadu skrčmo, vrecúško si podávame z ruky do ruky popod pokrčené nohy, ktoré vždy mierne nadvihneme.

    --

    Široký sed rozkročný, vrecúško držíme vo vzpažených rukách. Kmit predklonmo k jednej nohe, do stredu, k druhej nohe a späť do vzpaženia.

    --

  5. v drepe :
  6. Drep, dohmat na zem vystretými pažami, vrecúško je v ľavej ruke. Na prvú dobu výpon vpravo, prenesenie váhy na pravú ruku, ľavá ruka s vrecúškom ide do vzpaženia, ľavá noha do unoženia.Na druhú dobu späť do východzej polohy, na tretiu dobu to isté vľavo.

    --

  7. v ľahu :
  8. Ľah na chrbte, vrecúško držíme v obidvoch rukách v predpažení. Pri nádychu spúšťame vystreté ruky za hlavu do vzpaženia. S výdychom sa vrátime späť do východzej polohy. Niekoľkokrát opakujeme.

    --

    Ľah na chrbte, vrecúško držíme v obidvoch rukách v predpažení. Pri nádychu nakloníme vystreté ruky s vreckom do pravej strany / nie až na podložku /, očami sledujeme vrecko. S výdychom sa vrátime späť do východzej polohy. To isté zopakujeme na druhú stranu.

    --

    Ľah na chrbte, vrecúško držíme v obidvoch rukách vo vzpažení, v tejto polohe nádych. Pri výdychu spúšťame vystreté ruky s vreckom smerom k zohnutému kolenu. Na druhú dobu sa vrátime do východzej polohy, na tretiu zopakujeme k druhému kolenu.

    --

    Ľah na chrbte, nohy sú mierne pokrčené, vrecúško držíme medzi kolenami / chodidlá na podložke / nádych, pomaly s výdychom kolená kladieme na zem, striedavo raz na jednu, potom na druhú stranu.

    --

    Vzpor vzadu sedmo, nohy sú mierne pokrčené, vrecúško držíme medzi kolenami / chodidlá na podložke /. Na prvú dobu vystrieme predkolenie jednej nohy smerom nahor, na druhú dobu vrátime chodidlo na zem.Na tretiu dobu zopakujeme druhou nohou a opäť sa vrátime do základnej polohy.

    --

    Ľah na chrbte, nohy sú mierne pokrčené, vrecúško držíme medzi kolenami / chodidlá na podložke / nádych, nadvihneme panvu nad podložku, výdrž, potom uvoľnenie.

    --

    Vzpor vzadu ležmo, vrecúško držíme medzi členkami vo vystretých nohách. Na prvú dobu kolená pokrčíme smerom k hrudníku, na druhú dobu opäť vystrieme. Nohy nepokladáme na zem. Niekoľkokrát zopakujeme.

    --

    Vzpor vzadu ležmo, vrecúško držíme medzi členkami vo vystretých nohách. Na prvú dobu vystreté nohy zdvihneme nad podložku, na druhú dobu položíme.

    --

    Ľah na bruchu, vrecúško držíme vo vystretých rukách vo vzpažení. Na prvú dobu zdvihneme hlavu i ruky nad podložku, na druhú dobu výdrž, na tretiu dobu položíme.

    --
    II. Cvičenie dvojíc s vrecúškami

  9. prenášaná
  10. Žiaci nastúpia do dvojíc na štartovaciu čiaru, prvý v každej dvojici urobí podpor ležmo, druhý ho chytí za obidve nohy / fúrik /, vrecúško mu položí na chrbát. Pred každou dvojicou v primeranej vzdialenosti / 8 – 12 m / naznačíme métu. Na povel učiteľa vyštartujú k méte, vyložia vrecko a bežia späť. Vyhráva tá dvojica, ktorá je prvá opäť na štarte.

    --

  11. podávaná v stoji
  12. Žiaci stoja vo dvojiciach chrbtom k sebe v širokom stoji rozkročnom. Jeden podá druhému vrecúško pomedzi rozkročené nohy, ten mu ho zoberie a vráti ponad hlavu. Môžeme na povel meniť smer. Žiak, ktorý podával vrecúško pomezi nohy, bude ho po signále podávať ponad hlavu a naopak.

    --

    OBMENA: Vrecúško si dvojica podáva v stoji spojnom chrbtom k sebe okolo tela.

    --

  13. podávaná v sede
  14. Žiaci sedia v širokom sede rozkročnom oproti sebe. Jeden podá vrecúško druhému, ten prejde do ľahu, vrecko drží vo vzpažení vo vystretých rukách. Opoť si sadne a rovnaným spôsobom podá vrecko prvému.

    --
    III. Cvičenie družstiev s vrecúškami

  15. prenášaná
  16. Družstvá nastúpia do zástupov, prvý v každom družstve drží v rukách vrecúško. Pred každým družstvom v primeranej vzdialenosti naznačíme métu. Na povel učiteľa prvý s vrecúškom beží k méte, položí vrecko na ňu, beží späť a tlesknutím do dlane odštartuje ďalšieho v poradí.Ten beží k méte, uchopí vrecúško a prinesie ho ďalšiemu. Hra sa opakuje, kým sa všetci nevystriedajú.

    --

    OBMENA: Vrecúško nedržia súťažiaci v rukách, ale medzi stehnami a k méte skáču poskokmi obojnož.

    --

  17. skokanská štafeta
  18. Prvý člen družstva skáče z určeného miesta s vrecúškom v rukách. Na miesto, kam doskočí, položí vrecúško. Ďalší člen družstva sa postaví na miesto označené vrecúškom, zaberie ho do rúk a skočí s ním čo najďalej. Miesto, kam doskočí, označí vrecúškom. Víťazí družstvo, ktoré doskáče ďalej.

    --

    OBMENA: Vrecúško nedržia súťažiaci v rukách, ale medzi stehnami.

    --

  19. zbieranie vrecúšok
  20. Každému družstvu určíme jeden roh, v ktorom má „domček“. Vrecúška umiestnime do stredu ihriska. Úlohou žiakov je po zaznení signálu zozbierať čo najviac vreciek. Platí pravidlo: na 1 – krát len jedno vrecúško. Hra končí, keď sú zozbierané všetky vrecká. Víťazí to družstvo, ktoré ich nazbieralo najviac.

    --
    --

  21. slalomová dráha
  22. Družstvá nastúpia do zástupov, vrecúška budú slúžiť ako méty na vyznačenie slalomovej dráhy. Na povel učiteľa prvý prebehne vymedzenú trasu slalomom / tam a späť /a tlesknutím do dlane odštartuje ďalšieho v poradí. Hra sa opakuje, kým sa všetci nevystriedajú.

    --

  23. štafeta obratnosti
  24. Označíme vrecúškami štyti méty v pravidelných vzdialenostiach 5 metrov. Prvý člen družstva vybieha od štartovacej čary k prvej méte vpred, od prvej méty k druhej beží vzad, od druhej k tretej postupuje poskokmi obojnož a od tretej k štvrtej chôdzou v drepe. Späť k štartovacej čiare beží vpred. Tlesknutím do dlane odštartuje ďalšieho v poradí. Hra sa opakuje, kým sa všetci nevystriedajú.

    --

  25. hádzanie na pokračovanie
  26. Z každého družstva hádžu vrecúškom jednotlivci – prvý od štartovacej čiary, druhý od miesta, kde dohodil prvý, tretí z miesta, kde dohodil druhý atď. Súťaží sa, ktoré družstvo dosiahne väčšiu vzdialenosť.

    --

  27. podávaná
  28. Žiaci stoja v zástupe za sebou v rozostupoch na predpaženie. Prvý z každého družstva má vrecúško, ktoré na povel začne podávať vo vzpažení ponad hlavu druhému z družstva, ten tretiemu, tretí štvrtému, až kým sa vrecúško nedostane k poslednému v zástupe. Ten vrecko zoberie, behom sa premiestni na začiatok zástupu a pokračuje v podávaní dovtedy, kým nie je na začiatku zástupu ten, čo začal podávať vrecúško ako prvý. Vyhráva to družstvo, v ktorom sa najrýchlejšie vystriedajú všetky deti.

    --

    OBMENY: Podávanie vrecúška v širokom stoji rozkročnom pomezi nohy.

    --

    Podávanie vrecúška v stoji spojnom obojruč s otáčaním trupu. Platí pravidlo: ak si dostal vrecúško z pravej strany, musíš ho podať doľava a naopak.

    --

  29. zober a bež
  30. Na 4 méty vyznačené v pravidelných vzdialenostiach od štartovacej čiary položíme vrecúška. Úlohou prvého v družstve je dobehnúť k prvej méte, zobrať vrecúško a položiť ho na štartovaciu čiaru. Potom bežať k druhej méte, zobrať vrecúško a opäť ho priniesť na štartovaciu čiaru. Týmto spôsobom pozbiera všetky vrecúška. Tlesknutím do dlane odštartuje ďalšieho v poradí. Ten vrecúška rovnaným spôsobom roznáša k métam.

    --
    IV. Cvičenie celej triedy s vrecúškami

  31. podávaná v kruhu
  32. Žiaci stoja v kruhu tvárou k sebe a podávajú si vrecúško zľava doprava. Na signál zmena smeru. Môžeme zvoliť i podávanie viacerých vrecúšok a zrýchľovať tempo podávania. Komu vrecko spadne alebo má v rukách naraz dve vrecúška, vypadáva.

    --

  33. naháňačka
  34. Hrá sa vo vymedzenom priestore. Baba sa namiesto dotykom ruky odovzdáva dotykom vrecúška.

    --

  35. Pešek
  36. Žiaci sú v kruhu tvárou k sebe v kľaku sedmo v hlbokom predklone. Kým spievajú pieseň „ Ide Pešek okolo…“, jeden žiak obchádza kruh s vreckom v ruke. Keď sa pieseň skončí, buchne ľubovoľného žiaka po chrbte, hodí na zem vrecúško a začne utekať. Zvolený hráč zdvihne vrecko a začne ho naháňať. Prvý hráč sa snaží zaujať jeho miesto. Ak sa mu to podarí, Peškom sa stáva druhý hráč. Ak nie, je Peškom opäť prvý hráč.

    --

  37. ortopedický pás
  38. Z odpadového materiálu sme si zhotovili jednoduchý ortopedický pás, ktorý slúži na precvičenie klenby nohy. Pozostáva z niekoľkých vrecúšok / plnených uzávermi z PET fliaš a korkových zátiek /, povrazového rebríka / zhotoveného z rúčky metly a kúskov špagáta / a samostatných uzáverov. Pomalá chôdza po ňom nahrádza chôdzu po nerovnom teréne.

    --
    --
    --
Späť