Projekt   "Putujeme   rozprávkami"

5. Valibuk

Každoročne je tretí májový utorok považovaný za Svetový deň mlieka. Pri príležitosti tohto sviatku sa na našej škole uskutočnilo niekoľko zaujímavých podujatí. Jedným z nich bola aj súťaž s názvom „ Urobme si Valibuka“. Túto rozprávkovú bytosť, ktorej sila pramení z každodennej konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov, pozná predsa každý. Do súťaže sa zapojili žiaci tretích ročníkov, ktorí si v období od 12.5. – 18.5. odložili obal z každého mliečneho výrobku, ktorý za tieto dni skonzumovali. Zozbierané etikety použili na vytvorenie Valibuka. Tohto si spoločnými silami zhotovili tak, že obaly nalepili na baliaci papier do tvaru mohutnej postavy tohto dvojmetrového obra. I keď podľa viacerých zdrojov spotreba mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku klesá, náš Valibuk mal úctyhodné rozmery.

-- -- --

O tom, že aj české deti si rady pochutnajú na mliečnych výrobkoch v podobe ovocných jogurtov, tavených syrov či sladkých miláčikov, svedčí Valibuk našich českých partnerov.

Svoju zručnosť a tvorivosť predviedli žiaci prvých a štvrtých ročníkov vytvorením krásneho rozprávkového hradu z prázdnych krabíc od mlieka. Vďaka svojej fantázii nám ukázali, že aj z odpadového materiálu sa dajú zhotoviť krásne výrobky a obaly z mlieka nemusia končiť iba v koši.

Ani učitelia a žiaci zo ZŠ Klimkovice sa nedali zahanbiť a tu je na porovnanie ich „mliečny hrad“.

Aby sme sa o mlieku ako o jednom z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek stravy dozvedeli čo najviac, vyhľadali sme si s deťmi informácie o jeho význame na internetových stránkach. Spoločne sme vytvorili nástenku, ktorá je venovaná nielen mlieku, ale aj jeho produktom.