Projekt   "Tajomstvá   stromov"

európsky certifikát kvality
certifikát kvality - žiacky
ZŠ Stráž

Celoročná náplň projektu s názvom „TAJOMSTVÁ STROMOV“ v školskom roku 2012/2013 bola zameraná na nenásilné spoznávanie prírody a života v nej. Žiaci sa premenili na stromových bádateľov a prostredníctvom všetkých zmyslov a dostupných informačno-komunikačných prostriedkov sa snažili o stromoch získať čo najviac informácií – pozorovali, skúmali, zisťovali, triedili a porovnávali... Od stavby stromu, cez zmeny, ktorými počas roku prechádza až po jeho obyvateľov. Odlievali stopy, tvorili otlačky, lisovali, ochutnávali, voňali...
Najväčším prínosom tohto projektu bolo nielen získanie nových informácií a zdokonalenie sa v práci s počítačom, ale najmä nadviazanie nových kontaktov a priateľstiev. So ZŠ Stráž spolupracujeme už druhý školský rok. Od začiatku bola práca na projekte veľmi intenzívna, navzájom sme sa oboznamovali s novými IKT technológiami, výtvarnými technikami či netradičnými vyučovacími metódami. Celý projekt sme založili na vlastnej objavnej činnosti žiakov, na ich tvorivej činnosti a hre. Vyburcovali sme záujem a zvedavosť žiakov prostredníctvom problémových úloh, ktoré riešili. Spoločnými silami sme realizovali nielen konečné výstupy jednotlivých aktivít, ale aj mnohé čiastkové úlohy projektu.

• poznávať životné prostredie, pozorovať zmeny, ktoré sa v ňom dejú (vychádzky, výlety, exkurzie)
  • rozvíjať schopnosť získavať informácie o prírode pozorovaním (všetkými zmyslami), skúmaním (lupa, mikroskop) a hľadaním v informačných zdrojoch (encyklopédie, internetové stránky, výučbové programy)
  • interpretovať, porovnávať a triediť získané informácie
  • rozvíjať schopnosť realizovať jednoduché prírodovedné experimenty